774 509 555 info@press-media.cz

Prověřit nemovitost ještě před koupí se vyplatí

Koupě domu či bytu je obvykle velká událost pro celou rodinu. Hledání toho správného bydlení zabere často dlouhé měsíce a někdy i roky, lidé pak mohou mít sklony k ukvapenému nákupu vybrané nemovitosti. Dnešní článek by měl přesvědčit horké hlavy, aby se neukvapovaly a ještě před finálním rozhodnutím nechaly provést odbornou inspekci nemovitosti. Existují totiž certifikovaní inspektoři nemovitostí, kteří se touto problematikou přímo zabývají a ti mohou poskytnout vysoce odbornou analýzu celé budovy a zhodnotit tak objektivně její celkový stav.

Jak inspekce nemovitosti pobíhá?

Pokud si myslíte, že se jedná o nějakou nahodilou prohlídku, kde po několika minutách obhlídky inspektor vyhodnotí stav domu či bytu za vyhovující a vy přejdete šťastně ke koupi, tak realita bude skutečně hodně odlišná. Odborné posouzení budovy totiž zahrnuje detailní analýzu po stránce statiky, úniků tepla, zvukové a hlukové izolace, ale celkově i z hlediska zdravotní nezávadnosti či požární bezpečnosti. Stranou rozhodně nezůstane ani posouzení technických zařízení konkrétní budovy, dostatečné izolace proti vodě a další důležité oblastí.

Inspekce nemovitostí je výhodná i pro prodávajícího

I když se to na první pohled nezdá, užitek z dobře provedené inspekce nemovitosti bude mít i prodávající. Mnozí si totiž neuvědomují, že pokud prodají dům se skrytou vadou (ať už úmyslně či nikoliv), může následně dojít ke zrušení smlouvy ze strany kupujícího. To sebou přinese nemalé náklady na případné soudní výlohy a nakonec i pokles prodejní ceny nemovitosti. Pro obě strany je tudíž výhodné vědět, jaké případné vady či nedostatky nemovitost skrývá a odstranit je ještě před zprostředkováním obchodu nebo cenu nemovitosti ponížit o odhadované náklady na jejich odstranění.

Ještě jedna rada na závěr, nezapomínejte, že prodávající je povinen vám předložit PENB – průkaz energetické náročnosti budov. Díky němu dokážete ověřit prodejcem deklarované měsíční náklady na energie a ušetřit si tak další nemilé překvapení v podobě vysokých provozních nákladů na bydlení.

Článek vznikl ve spolupráci s Ing. Josefem Kastnerem, inspektorem nemovitostí pro oblast Louny a Chomutov.

Tiskové Zprávy