774 509 555 info@press-media.cz

Potravinová alergie u koní

Potravinová alergie u koní je častým problémem, který trápí zvíře i jeho chovatele. Jedná se o nesnášenlivost organismu na konkrétní proteiny obsažené v potravě. Vznikat může geneticky a tím, že jsou koně obecně stále více vystavováni novým a novým potravinám. Alergická reakce způsobuje potíže fyzického i psychického rázu. Majitelé proto musí být skutečně na pozoru.

Potravinová alergie a její příznaky

Nejčastěji se potravinová alergie projevuje dermatologicky. A to zejména recidivující kopřivkou a úporným svěděním. Překvapivě méně časté bývají problémy trávicího traktu jako průjmy či zvracení. Není však dobré brát je na lehkou váhu. Tyto symptomy mají po pozření alergenu velmi rychlý nástup. Což vede k velké nervozitě zvířete a zběsilému chování. Svědění se kůň snaží zbavit například třením o hrazení, stromy a stěnu. Kůži si také může kůži vykusovat či škrábat kopytem. Intenzita tohoto chování se postupem alergie zhoršuje.

Bylo zjištěno, že alergickou reakci způsobuje narušení střevní bariéry imunologickými a neimunologickými mechanismy dohromady se zátěží alergenem.

Symptomy jsem zaregistroval – co teď?

Pokud jste tyto symptomy zaregistrovali, je třeba jednat. Nejjistější metodou je navštívit odborníka a podstoupit se zvířetem alergologický test. K tomu je potřeba pouze vzorek krevního séra, který zvířeti odebere veterinář. Zákeřnost potravinové alergie tkví právě v tom, že vypozorovat alergen je velmi složité. Může se jednat v podstatě o cokoliv. Vzhledem k tomu, že reakci provází především kožní problémy, můžeme alergii zaměnit za jinou (například na hmyzí kousnutí).

Potravinová alergie sice nikdy nevymizí, doporučenou dietou a medikací je možné dokázat zázraky. Zvíře si může tímto způsobem kvalit života zcela zachovat. Naprostým základem je, aby nepřicházelo do kontaktu s alergenem.

Tiskové Zprávy