Franchisingem můžeme označit marketingový systém spolupráce mezi právně a finančně odlišnými podniky. Laicky řečeno se jedná o udělení povolení používat určitou značku, prodávat produkty nebo služby jednou firmou firmě jiné. Je to dlouhodobá, smluvně podložená, spolupráce mezi nezávislým podnikatelem, tedy franchisorem, a odběratelem franchisingu, tedy franchisantem. Franchisor v tomto vztahu předává znalosti o vedení podniku a propůjčí franchisantovi svoji obchodní značku. Ten se mu na oplátku zaváže stálou technickou a obchodní pomocí. Tento systém spolupráce není žádnou převratnou novinkou. Na českém trhu se začal rozvíjet po roce 1989. Dnes funguje v České republice více než 200 franchisových konceptů, z toho 109 ryze českých.
Podnikatelské technologie na českém trhu
Nejvíce franchisových systémů se vyvíjí v oblasti restaurací, kaváren, čajoven a rychlého občerstvení. Úspěchy této technologie zasahují i do ostatních odvětví. Mezi úspěšné franchisové systémy patří například lékárny Benu, Teta drogerie, UniCredit bank, Bike Café, Amaryllis nebo Bageterie Boulevard. Velkou zajímavostí je to, že více než polovina systémů na našem území je mladší deseti let. Z toho vyplývá, že franchising u nás v poslední době zažívá boom. Je to poměrně úspěšná strategie, jak uspět na tenkém ledě, kterým podnikání často bývá.
Správný start
Franchising může být správnou volbou pro ty, kteří chtějí začít podnikat, ale takzvaně neví, jak na to. Někdy nestačí mít dostatek financí, které jste ochotni do podnikání vložit, ale klíčovou roli může hrát právě podpora silné značky, která je vám oporou. Velkou výhodou je také to, že nemusíte vymýšlet strategii, jak se dostat do povědomí spotřebitelů. Spotřebitelé již tuto značku velice dobře znají, takže váš úspěšný start je prakticky zaručen.