774 509 555 info@press-media.cz

Jak poznat, jestli jste workoholik?

Většina z nás pracuje proto, aby měli dostatek financí na vše, co v životě potřebují. Někteří doufají, že se prací proslaví. A někteří pracují prostě roto, že si bez práce svůj život nedovedou představit. Přestože je práce a cílevědomost v životě důležitá, i zde platí, že extrémy jsou něco, čemu by se člověk měl raději vyhýbat.

Práce, práce a zase práce

Celý život je nám vtloukáno do hlavy, že je potřeba tvrdě pracovat. Že pílí člověk dosáhne všeho a pravidelným cvičením je možné překonat talentované lidi, kteří tolik netrénují. Jistě je chvályhodné se věnovat práci na 100 %, nebo možná i více. Z dlouhodobého hlediska to ale může být opravdu vyčerpávající. S ohledem na to, že nyní mnozí z nás pracují z domova, může se nutkání stále něco dělat projevovat o to silněji. Workoholici stále usilují o pocit uspokojení z hotové, dokončené práce. Mnohdy mají tendenci se obklopovat prací, aby tak zaměstnali své myšlenky a odvedli je od svých osobních problémů. Ne vždy je přehnaná pracovitost workoholiků způsobena tím, že by svou práci natolik milovali. Častěji jde pouze o uspokojení z toho, že něco dělají. A že když něco nedělají, cítí se nesví nebo dokonce až provinilí z toho, jak plýtvají časem.

Co není produktivní, to je jen ztráta času

Mezi workoholismem a pracovitostí je rozdíl. Pokud přidáte ve svém úsilí, abyste stihli blížící se deadline, ale jinak nedopustíte, aby se pracovní povinnosti rozpínaly na úkor vašeho osobního života – je to pracovitost. Workoholici mají problém rozlišit mezi svým pracovním a osobním životem. Neexistuje u nich nějaké rozlišení na čas na práci a čas na zábavu. Mají tendenci si plánovat přeplněný rozvrh a potřebují mít vše kolem sebe pod kontrolou. Málokdy uvidíte, že by se workoholik zastavil, ba naopak, jako by stále byl v pohybu a řítil se vpřed. Rychle mluví, rychle jí (protože jídlo zdržuje od potřebnějších a produktivnějších činností), rychle se pohybuje a rychle pracuje. Jen málokdy si však workoholik dokáže přiznat, že jeho posedlost prací může být problémem. Je mnohem pravděpodobnější, že bude prohlašovat, že je jen pracovitý, chce si napracovat věci dopředu, aby nebyl později v takovém časovém presu, nebo že jsou jeho kolegové bez něj ztracení. Zajímavé pracovní nabídky, které Vám ponechají čas na rodinu, a záliby můžete najít také v Brně.

Tiskové Zprávy