Pan ministr Babiš není Superman – ještě donedávna netušil, kolik typů podnikání v ČR máme, takže jsou v posledních dnech všichni, kterých se EET týká, lehce nervózní. Jak to vlastně nakonec dopadne?
Systém pro EET bude odhadem potřebovat přes 200 tisíc podnikatelů. Elektronickou evidenci tržeb vnímá většina podnikatelů negativně, přesně naopak ji vnímají zaměstnanci. Až vyvstává myšlenka, jestli není záměrem tyhle velké skupiny rozeštvat. Napovídají tomu i bouřlivé a kontroverzní diskuze pod články a zprávami o EET.
Pokud patříte do skupiny podnikatelů, je třeba se k tomu postavit čelem a zkusit na EET najít alespoň zrnko dobrého – kvalitní systém může práci zjednodušit a často ještě ušetřit náklady spojené s používáním zastaralých softwarů. Proto je více než důležité si správně vybrat a zvolit pokladní systém, který nabídne i něco navíc. Ideální by bylo nenechat to na poslední chvíli. Ale podle posledních zpráv více než 80 % obchodníků, kterých se týká druhá vlna, bude EET řešit až po novoročních výprodejích.
Živnostníci se nejvíce obávají, že EET nezvládnou – kvůli nedostatečným technickým znalostem, finančním prostředkům a podobně. Taky mají strach z neznáma, neví, co čekat. „Velká část podnikatelů již různé typy pokladních systémů využívá, ale v menších obchodech jsou to často poměrně zastaralé systémy, případně tam žádné moderní nástroje nemají. Z toho pramení i strach z inovací. Podnikatelé by neměli hledat jen řešení pro EET, ale i systém, který jim ulehčí práci,“ komentuje situaci Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.
Pro majitele restauračních a ubytovacích zařízení začala povinnost EET platit už 1. prosince, pro majitele velkoobchodů a maloobchodů v březnu 2017. Většina obchodníků 2. vlny ještě čeká. „Dle našich informací EET není v současné době pro mnohé tématem, přibližně 80 – 85 % obchodníků se nezačala vůbec o tuto problematiku nějak hlouběji zajímat. Asi u 10 % obchodníků jsme se setkali i s názorem, že věří, že EET nakonec nebude. Pro majitele klasických obchodů i e-shopů je nyní prioritní zvládnout předvánoční nápor, problematice EET se začnou intenzivně věnovat pravděpodobně až v průběhu ledna roku 2017, až opadne hlavní vlna výprodejů a reklamací nevhodných vánočních darů,“ vysvětluje Miroslav Uďan.
Jak probíhal první den EET?
Podle zpráv z ministerstva financí vše probíhalo podle plánu. Systém fungoval bez problémů. „Do 15:00 bylo na servery Finanční správy zasláno 1,7 milionu účtenek. Průměrná doba odezvy se pohybuje okolo 84 milisekund,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová. Do systému zatím zapojeno 37 098 podnikatelů ze zhruba 40 000.
Spousta podnikatelů řešila zprovoznění systému až v den, kdy EET odstartovala. Většinou se podnikatelé nevyznají v tom, jaké údaje jsou povinné na účtence.
Budou nakonec výjimky?
Možná jste také zaregistrovali výroky zástupců ministerstva financí o plánovaných výjimkách v EET pro některé skupiny podnikatelů, mezi nimi i e-shopy při platbě kartou. „O výjimkách týkající on-line plateb v e-shopech, zatím nebylo rozhodnuto. Vzhledem k rozdílným názorům naší politické reprezentace, nemusí tento pozměňovací návrh projít. Do března je ještě daleko, tak se nechme překvapit,“ připomněl Miroslav Uďan.
Z pohledu zákazníka bychom se mohli divit, že velká část restauratérů zdražila. A to i přes to, že se od prosince snížilo DPH z 21 % na 15 %. Už brzy očekáváme zprávy ze stran provozovatelů restauračních zařízení. Kolik jich nakonec své podniky uzavře a bude pro ně EET nakonec přínosné?
Redakce Press-Media
Doporučuje další zajímavé články na mediích
Aktualitycz.cz
Press-Media.cz
Centrum-Zprávy.cz