774 509 555 info@press-media.cz

Veřejnost upozorňuje na chyby v BOZP. Kontroly chodí i na její popud

Mnozí zaměstnavatelé si myslí, že na ně kontroly z OIP nemohou, že k nim zkrátka nepřijdou. Jenže pravdou je, že stačil by jeden jediný podnět z řad veřejnosti a kontrola by mohla zaťukat na dveře menšího i většího podniku. V případě, že patříte k zaměstnavatelům, kteří se chtějí vyvarovat nemalým pokutám uděleným právě za nedodržení povinností, obraťte se na firmu Extéria, o které se na internetu dočtete v řadě referencí a recenzí

Mít vyřešenou BOZP a PO, to je povinnost každého jednoho zaměstnavatele. Jak jsme zmínili, za nedodržení povinností hrozí v tomto případě nemalá pokuta, která se klidně může dotknout i několika milionů korun. A také bylo zmíněno, že se nevyplácí spoléhat se na domněnku, že do vašeho podniku kontrola určitě nevstoupí. Stačí jenom jeden jediný podnět z řad veřejnosti a je najednou zaděláno na průšvih. 

Ani anonymní podněty nejsou brány na lehkou váhu

Je třeba upozornit na to, že podněty z řad veřejnosti mohou přijít i anonymně. Jenže to neznamená, že by měly snad lehčí váhu. Jsou brány stejně vážně, proto inspektoři na jejich základě také provedou kontrolu, kterou si možná zaměstnavatel za rámeček nedá. 

Nejčastěji se z řad veřejnosti upozorňuje na neprovedení školení, k čemuž musí docházet opakovaně. Také se upozorňuje na neposkytnutí ochranných pomůcek nebo na zazděné a neevidované pracovní úrazy, které se zaměstnavatel rozhodl smést ze stolu úplatkem vyplaceným na ruku. 

Na jaké nedostatky se přichází nejčastěji

Řada zmíněných nedostatků se skutečně při kontrole prokáže. K dalším velice často zjištěným nedostatkům patří i špatný stav pracoviště, který neodpovídá požadavkům BOZP. Také mnohdy chybí revize nebo je údržba strojů či jiných zařízení zanedbaná. Odhalují se i velice často nebezpečné pracovní postupy, které jsou zaměstnavatelem tolerované, nebo nevhodná organizace práce.

Tiskové Zprávy
  • 1.4K
    Shares