774 509 555 info@press-media.cz

Rozumíte dokonale pojmům hrubá mzda a čistá mzda?

Určitě ano, vždyť čistou mzdu dostáváte každý měsíc na svůj účet, máte ji napsanou na výplatní pásce. Možná se ale v pojmech hrubá mzda a čistá mzda pouze orientujete, ale nerozumíte jim dokonale. Pojďme si tedy tyto pojmy více objasnit.

Každý člověk, který vykonává práci v pracovněprávním vztahu, získává za tuto práci finanční odměnu. Tato finanční odměna se nazývá hrubá mzda. Abyste z této hrubé mzdy mohli provést výpočet čisté mzdy, je třeba od hrubé mzdy odečíst zdravotní a sociální pojištění, dále daň z příjmu a uplatnit případná zvýhodnění a daňové bonusy. Výpočet čisté mzdy můžete jednoduše provést na webu hrubamzda.cz. Právě na něm naleznete čistou mzdu kalkulačku, pomocí které si čistou mzdu z hrubé mzdy jednoduše vypočítáte.

Čistá mzda – reálná výše vaší odměny

Výpočet čisté mzdy vám stanoví reálnou výši odměny, kterou za odvedenou práci pro svého zaměstnavatele dostanete. Jak již bylo řečeno, odečtete od hrubé mzdy zálohu na dani sníženou o slevy na dani, sociální a zdravotní pojištění; přičtete daňová zvýhodnění a výpočet čisté mzdy bude na světě. Čistá mzda kalkulačka se hodí například v případě, že se chystáte změnit práci a zaměstnavatel vám stanoví výpočet hrubé mzdy. Kolik vám reálně zůstane v peněžence, se však nedozvíte. Jakmile ale přijdete domů, usednete v počítači, zadáte příslušné hodnoty do čistá mzda kalkulačky a provedete výpočet čisté mzdy. Hrubou mzdu najdete v pracovní smlouvě. Hrubá mzda může být uvedena jako měsíční nebo hodinová.

Mzda versus plat

V našem článku se hovoří o hrubé mzdě a výpočtu čisté mzdy. Termín hrubá mzda a čistá mzda se používá v případě, že je tato mzda vyplácena v soukromém sektoru. Zaměstnanci státu, tedy veřejného sektoru, dostávají plat. Tyto dva termíny jsou však v podstatě totožné. V případě použití čisté mzdy kalkulačky je tady úplně jedno, zda zadáváte hrubou mzdu nebo hrubý plat.

Tiskové Zprávy