774 509 555 info@press-media.cz

Romský slovník na HitHit.cz

Žijí s námi v jednom městě, chodí po stejných ulicích, jí stejné jídlo a nakupují ve stejných obchodech, jako my, ale mají jiný jazyk. Romská menšina u nás zahrnuje na 300 000 lidí žijících napříč celou Českou republikou.

Víte, jak se romsky řekne Proč? Jak? Důvod? Michal se od svých rodičů romský jazyk naučil již v dětství. Bohužel jen málo romských rodičů v dnešní době své děti tento jazyk učí, a tak se slovní zásoba další generace neustále ztenčuje. Zájem o studium romského jazyka se přesunul na vysoké školy, kde se vyučuje již od konce 19. století. Když se ale začal Michal poohlížet po slovníku, aby oprášil slovíčka z dětství, zjistil, že aktuálně není na trhu žádný dostupný Česko-romský slovník. Protože jazyk je vpodstatě to jediné, co Romům z kulturního dědictví zůstalo, rozhodl se jednat.

Víte, co znamená Soske? Sar? Kampel? K porozumění těchto a mnoha dalších slov i Vám může pomoci Online Česko-romský a Romsko-český slovník. Kromě klasického slovníku by se na stránkách měly objevit i ukázky lidové slovesnosti, lidové písně a básně.

Jak projekt podpořit?

Michal je do tohoto projektu zapálený, ale jen touha a nápady vždy nestačí. Pro dokončení a zprovoznění webových stránek RomskýSlovník.cz je zapotřebí 65 000 Kč. Pomozte Michalovi s jejich vytvořením darováním minimální částky 100 Kč. Při úspěšném dokončení projektu si můžete za svou ochotu vybrat drobnou odměnu ve formě originální záložky do knížky se znakem RomskýSlovník.cz a několika vyranými romskými slovíčky s překladem, odznakem s novým logem romského slovníku nebo brožuru s romskými recepty. Chcete-li podpořit větší částkou, můžete si vybrat kromě dobrého pocitu jako odměnu například luxusní diář na příští rok nebo s Vámi může být natočen rozhovor, který bude publikován na vzniklé webové stránce. Můžete získat 4 hodiny osobní výuky romského jazyka nebo i individuální kurz romštiny na celých 24 hodin. Pokud Vás tento prpojekt nadchl, můžete se do projektu zapojit také osobně a spolupodílet se na provozování a aktualizování obsahu stránek. Nechybí ani nabídka sponzorství ve formě umístění Vašeho loga na stránky slovníku.

K čemu to bude?

Vznikající slovník by měl posloužit všem, kteří se o tento jazyk zajímají, a to jak Čechům, tak i Romům. Vznikem slovníku se propast mezi Romy a Čechy neprohlubuje, naopak pomáhá porozumění a odstranění strachu z neznáma. Ucelený slovník romštiny by mohl také pomoci mladým Romům najít osobní integritu a sebevědomí, bez kterého je těžké se rozvíjet a najít své místo v dnešní společnosti.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

40plus.cz

PressExpress

iZprávyDnes.cz

Tiskové Zprávy