Ekologické zemědělství, bio produkt a bio potraviny. Znáte jejich význam a víte, jak se rozdělují?
V dnešní době je ekologie a bio velice diskutovaným tématem. Vědci se stále snaží zjistit, jak působí tyto nové formy na lidské tělo a životní prostředí. Obyčejní smrtelníci si však mezitím na bio celkem zvykli a jsou zde příznivci také ze strany lidí, kteří trpí nemocemi, jako jsou celiakie a podobně. Všichni se dohromady shodují, že je to obrovská pomoc do budoucnosti náš všech. Životní prostředí díky tomu méně trpí, využívají se šetrněji přírodní zdroje a není potřeba používat chemii.
Jaký je tedy rozdíl mezi biopotravinou a bioproduktem?
Ve stravování se používají hotové biopotraviny, které se vytváří z bioproduktů. Tím pádem můžeme říci, že mezi bioprodukty patří například mléko, maso, vejce, ovoce a zelenina. Mezi biopotraviny patří potom šlehačka, máslo, sýry nebo víno. Základem dobré biopotraviny je 95% obsah bioproduktu. Než se ale povede zařídit si vlastní bio, vede k tomu dlouhá cesta.
Každý zemědělec se může stát ekologickým zemědělcem. Stojí za tím ale obrovské změny, velké finanční výdaje a udržování kvality. Aby mohl zemědělec získat certifikát kvality, musí několik let držet stejnou úroveň produktů a potravin. I poté, ale nemá vyhráno. Na každého zemědělce chodí namátkové kontroly z inspekce. Všechno je upraveno legislativou České republiky, která se problematikou zabývá.
Pokud farma vyrábí biopotraviny, nesmí do nich dávat geneticky modifikované produkty, nesmí přidávat syntetická barviva ani antibiotika či jiné chemicky ošetřené látky. Ale tady nastává jeden otazník. Všechno to zní velice dobře. Jenže odborníci se dohadují, jestli mohou existovat bioprodukty, když země se stále nevzpamatovala ze socialistické éry, kdy byla pole hnojena tak moc chemicky, že ještě dnes v ní najdete zbytky chemikálií a hnojiv.
Každý by si ale měl poskládat výhody a nevýhody sám a rozhodnout se, zda biopotraviny a bioprodukty podporovat či nikoli.