774 509 555 info@press-media.cz

Mateřská znaménka

Mateřská znaménka (névy) jsou barevné skvrny, které nosíme po zbytek našeho života na kůži. Jsou to vlastně nezhoubné nádorky kůže. Ty se v průběhu života rozvíjí, a proto je nutné, abychom je sledovali. Růst nebo změna barvy může být varování, že se s ním něco děje. Jakákoliv aktivita by měla být vyšetřena lékařem. Příčiny jejich vzniku jsou neznámé, ale víme, že se většina z nich nedědí.

Mateřská znaménka

Mateřská znaménka

Je jich obrovské množství druhů

Mezi nejznámější patří pigmentová znaménka – jsou to nejběžnější pigmentové vrozené névy. Jsou to vlastně jinak řečeno shluky (hnízda) melaninu viditelné na lidské pleti nezhoubného charakteru. Jsou bezbolestné a neškodné. Dalším druhem – vaskulární – jsou znaménka, která jsou přítomna od narození. Projevují se jako fialově červené ložisko mírně vystouplá od okolní části těla. Nejčastěji se vykytuje v obličeji. Pacienta velmi deprimuje a obtěžuje. V dnešní době se  může odstranit speciálním laserem. Poslední jsou adnexální. Jedná se taktéž o vrozené znaménko s měkkým povrchem a žlutohnědou barvou. Nejčastěji se vyskytuje v hlavě. Pacienti mohou sledovat jeho změnu, v tomto případě se doporučuje o chirurgické odstranění či méně bolestivé odstranění laserem.

Kdy je vhodné znaménko odstranit?

Pokud vám lékař poradí znaménko odstranit, jedná se většinou o prevenci. Pokud však postřehnete, že vaše znaménko mění tvar, velikost, pokud vás svědí či krvácí, navštivte ihned kožního lékaře. Dermatolog doporučí znaménko odstranit, a to buď chirurgicky nebo laserem. Po odstranění se snažte vyhnout aktivitám, které podněcují pocení těla – sauna, koupel,… Také se vyhněte slunečnímu záření po dobu zhruba šesti týdnů a používejte kvalitní krémy s vysokým ochranným faktorem.

Mezi lidmi se všeobecně ví o nutnosti kontroly, ale jen část si uvědomuje její nutnost. Většina pacientů se po vyšetření ujistí, že se nejedná o zhoubný nádor a tím vše „haslo“. Do budoucna s vyšetřením nepočítají. Vývoj znamének je možné včas odhalit právě při pravidelných kontrolách. V dnešní době se znaménka diagnostikují pomocí digitálního dermatoskopu. Jedná se nejmodernější cestu. Při vyšetření se porovná minulý snímek s tím současným a dojde se k závěru, zda se jedná o nějakou změnu či nikoliv.

Tiskové Zprávy