774 509 555 info@press-media.cz

Oblíbený taneční soubor NANOHACH končí činnost

Oblíbený taneční soubor NANOHACH končí činnost ve stejnojmenném souboru a rozloučí se premiérou hry Den a Noc a Noc a Den, věnované Toyen a Virginii Woolfové.

noc

  1. května 2016 proběhne v pražském divadle Ponec premiéra představení s názvem Den a noc, noc a den. Jde o dvě taneční sóla, které byly vytvořeny kmenovými tanečnicemi a choreografkami tanečního souboru NANOHACH Lea Švejdová a Marta Trpišovská.
    Pro svou inscenaci se nechaly inspirovat pohnutým životním osudem výtvarnice a malířky Marie Čermínové – Toyen a světové spisovatelky Virginie Woolfové.Právě tyto dvě naprosto obdivuhodné ženy se dokázaly bez kompromisu prosadit v těžkém uměleckém světě, ve kterém se prosazovali výhradně muži. Inscenaci tvořené pouze ženami je pak zakomponován jako hlavní zdroj inspirace dobová estetická preference, rovněž zřejmý je vliv na výtvarné řešení i soudobou taneční řeč obou protagonistek. Fiktivní dialog Toyen a Virginie Woolfové, který během večera zazní, napsala spisovatelka Radka Denemarková.Soubor NANOHACH patří mezi naprostou špičku na české taneční scéně. Byl založen roku 2004 pěticí z prvních absolventů Konzervatoře Duncan Centre Honzou Malíkem, Michalem Záhorou, Leou Švejdovou, Marianou Novotnou a Martou Trpišovskou. Díky svému tvůrčímu elánu, naprosté pospolitosti, i zaujetí ve svou práci jim za dobu působení přineslo celou řadu ocenění a čestných uznání doma i ve světě. Premiérou Den a noc, noc a den bude ukončena dvanáctiletá historie tanečního souboru.Premiéra představení Den a Noc a Noc a Den bude uvedena v pražském divadle Ponec 9. května 2016 od 20 hodin, vstupenky lze objednat zde.Den a Noc a Noc a Den je inscenací, která v sobě velmi citlivě propojuje svět tance, výtvarného umění a literatury. Taneční sólo Ley Švejdové je inspirováno dílem malířky Toyen, sólo Marty Trpišovské je inspirováno životem spisovatelky Virginie Woolfové. „Jsou to svérázné a obdivuhodné ženy, jejichž tvorba spadá do období, které ženskou samostatnost a kreativitu pramálo podporovalo,” říká o inspirátorkách představení Lea Švejdová. „Mužům patřil svět, ženy byly dekorací svých mužů a pečovatelky o rodinný krb. Virginii a Toyen se přes tento handicap jejich ženského těla podařilo ve světě mužů uspět a obě se staly významnými umělkyněmi, které výrazně ovlivnily obor, ve kterém tvořily,” dodává Marta Trpišovská.

Samotné přestavení své diváky zaujme originální choreografií, tanečními výkony i výtvarným laděním. Velmi nápaditě jsou využívány prvky typické pro dané období, ve kterých se potkávají obě hrdinky příběhu. Plně ženský autorský tým tvoří scénografka Nora Snopková, kostýmní výtvarnice Mariana Novotná, světelná designérka Katarína Ďuricová. Hudební složku vytvořily  Jana Vörosová a Veronika Švábová. Dále se na projektu podílely lektorka Národní galerie Monika Sybolová a v neposlední řadě také autorka fiktivního dialogu Toyen a Virginie Woolfové, renomovaná spisovatelka, překladatelka a literární teoretička Radka Denemarková.

Premiéra představení Den a Noc a Noc a Den uzavře dvanáctiletou historii tanečního souboru NANOHACH. Důvod, proč se soubor rozhodl ukončit činnost vysvětluje tanečník, producent, manažer a spiritus agens této taneční skupiny Honza Malík vysvětluje: „Ukončení práce souboru vnímáme jako přirozený proces. Členové se ve skupině vyvíjeli a vyvíjí celou dobu umělecky i samostatně. Rozhodli jsme se dál jít každý svojí cestou, zůstáváme však lidsky i umělecky spřízněni.” Soubor, i jeho šéfproducent, považují svou odvahu ke změnám na absolutním vrcholu své kariéry za velmi potřebnou a přínosnou.  „Vnímám jako vzrušující vše nové, co se rýsuje na obzoru. Moc se na to těším,” uzavírá Malík s optimizmem. Ke změnám dojde v tom, že se tato taneční skupina přetransformuje do jiných tvůrčích záměrů. Zanikne pouze samotný umělecký soubor, ale s duchem a kreativním myšlením skupiny se budou diváci setkávat i nadále.
Výjimečný taneční soubor NANOHACH byl tím, který se dokázal vymanit ze zaběhlých postupů tance, kladl naprostý důraz na originalitu i autenticitu jednotlivých tanečních děl. Zpracoval 24 inscenací, mezi kterými nesmíme opomenout ty klíčové Synchronicity, Portrét, Resonance, Miluj mě, Zločin a trest nebo Diptych. Za své dvanáctileté působení získal soubor celou řadu ocenění, jmenujme alespoň  “The Other View” Critics Award 2013 (Rusko), Best Contemporary Dance Performance Award 2011 a Best Actor Award (Kinfestival Rusko), Cenu za nejlepší light design 2010, Cenu SAZKY za objev v tanci 2007, Cena za interpretaci 2007 a 2006. Tanečník, producent a manažer souboru Honza Malík byl za svoje aktivity v současném tanci oceněn porotou festivalu Next Wave titulem Osobnost roku 2014.

Koproducent: Tanec Praha z.s./ PONEC-divadlo pro tanec, Praha

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Konzervatoř, Studio JaVi

Anotace:

Lea Švejdová: Den a Noc
O životě Toyen se mnoho neví – ona sama prohlásila, že nikdy žádnou rodinu neměla a nemá. Přála si, aby za ní mluvily její obrazy. Do nich vkládala svá tajemství, své touhy i nejrůznější niterné pocity. Žila ve světě barev, snů a poezie.

„Toyen, která nespí a vidí své sny na rubu kamenů“ Benjamin Péret ( 1902 )


Marta Trpišovská: Noc a Den
„Vlastně předávám kompliment té strašlivě zdeprimované ženské, tedy sama sobě, té, kterou tak často bolela hlava; která byla skálopevně přesvědčená o neúspěchu: nehledě na všechny ty překážky se jí to podle mého povedlo.“ Virginie Woolfová

Realizační tým:

Námět, choreografie, tanec: Lea Švejdová a Marta Trpišovská

Scénografie: Nora Sopková
Hudba: Jana Vörosová
Zvuková spolupráce: Veronika Švábová
Světelný design: Katarína Ďuricová
Kostýmy: Mariana Novotná

Videopráce: Mikuláš Arsenjev, Michael Vodenka
Umělecká spolupráce a konzultace: Radka Denemarková a Monika Sybolová
Produkce: Honza Malík & NANOHACH z.s.

Vstupenky a info: www.divadloponec.cz, www.nanohach.cz

Informace a fotografie v tiskové kvalitě: nanohach.info@yahoo.com, www.nanohach.cz

 

Tiskové Zprávy