774 509 555 info@press-media.cz

Pražský hrad

Pražský hrad zdobí naši zemi od roku 880. Je zařazen do Guinessovy knihy rekordů díky své ploše téměř sedmdesáti tisícům metrů čtverečných. Je tedy největším souvislým hradním komplexem na světě. Pražský hrad je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Slavnostní střídání vojáků

Každou hodinu probíhá tzv. malá výměna, kterou vždy sledují davy turistů, které doprovázejí průvodci. Každý den v pravé poledne pak na prvním nádvoří Pražského hradu probíhá tzv. velká výměna. Tu doprovází hudba pětadvaceti členného hudebního tělesa Hudby Hradní stráže.

Hradní stráž využívá podle ročního období letní a zimní uniformy. Stráž má neustále u sebe plně funkční pistole. Obrovskou zajímavostí je, že od sedmdesátých let minulého století se používají znehodnocené kusy pušek – ta je nezbytnou součástí každého člena hradní stráže.

Areál Pražského hradu je v jednu chvíli střežen čtyřiceti vojáky a celý útvar má více než šest set padesát tři příslušníků.

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Hrad nejen, že nabízí prohlídky krásných a historických prostor – ale je také  obklopen krásnými zahradami a výhledy na Prahu. Pražský hrad opravdu stojí za navštívení.

Co můžete na Pražském hradě vidět

  • Kostely – Katedrála svatého Víta, Bazilika svatého Jiří, Kaple sv. Kříže, Kostel Všech svatých
  • Kláštery – Klášter svatého Jiří
  • Paláce – Starý královský palác, Letohrádek královny Anny, Lobkovický palác, Nový královský palác
  • Sály – Sloupová síň, Španělský sál, Vladislavský sál
  • Další objekty – Daliborka (věž), Prašná věž – Mihulka, Prašný most, Bílá věž, Černá věž, Zlatá ulička, Staré proboštství, Kapitulní děkanství, Ústav Šlechtičen, Nejvyšší purkrabství, Jízdárna Pražského hradu, Lví dvůr
  • Zahrady – Jelení příkop, zahrada Na Baště, Královská zahrada, zahrada Na Valech, Rajská zahrada
Tiskové Zprávy