774 509 555 info@press-media.cz

Pardubické hudební jaro uvede barokní árie v podání Adama Plachetky a Kristýny Kůstkové

V neděli 29. dubna od 19:00 hodin se v Sukově síni návštěvníci Pardubického hudebního jara budou moci zaposlouchat do barokních árií v podání světově proslulého basbarytonisty Adama Plachetky a sopranistky Kristýny Kůstkové za hudebního doprovodu Marka Zvolánka, Vojtěcha Spurného a Komorního orchestru Barocco sempre giovane.

Na programu budou oratorní a operní díla G. F. Händela.

Světově proslulý basbarytonista Adam Plachetka absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. Od září 2010 je Adam Plachetka sólistou Vídeňské státní opery. Od debutu v roli Schaunarda (La bohéme) se zde objevil, mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L`elisir d`amore), Figaro, Guglielmo, Publio (La clemenza di Tito) a mnohých dalších rolích. Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku a vystupuje i v dalších světoznámých operních dómech například Bayerische Staatsoper v Mnichově, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně, Teatro alla scala,  Lyric Opera v Chicagu nebo Houston Grand Opera. Na koncertě v Pardubicích měl původně vystoupit se svou manželkou Kateřinou Kněžíkovou. „Vzhledem k tomu, že s Adamem očekáváme na přelomu letošního května a června narození našeho druhého dítěte, musela jsem ze zdravotních důvodů všechny naplánované akce zrušit. Všem, kteří se na mne v Pardubicích těšili, se moc omlouvám a budu se to v budoucnu snažit vynahradit“, říká přední česká sopranistka. V Pardubicích se Adam Plachetka tak představí se sopranistkou Kristýnou Kůstkovou.

Sopranistka Kristýna Kůstková je studentkou šestého ročníku klasického zpěvu na Pardubické konzervatoři, hostuje v Moravském divadle Olomouc a pravidelně vystupuje s Pardubickou filharmonií, souborem Barocco sempre giovane a Václavem Hudečkem. V roce 2017 vystoupila na závěrečném koncertě v rámci výstavy Rusalka v Bohemian National Hall v New Yorku. Je laureátkou mnoha soutěží a v letošním roce byla úspěšně přijata do magisterského programu na Manhattan School of Music a Mannes School of Music v New Yorku.

Sólové instrumentální skladby budou během tohoto večera interpretovat Marek Zvolánek na trubku a Vojtěch Spurný na cemballo.
Marek Zvolánek, absolvent Pražské konzervatoře na sebe brzy upozornil četnými úspěchy. Dále studoval u Hanse Gansche v prestižním salcburském Mozarteu a na berlínské Hudební akademii u Konradina Grotha. Už v osmnácti letech se stal členem České filharmonie, kterou tehdy řídil Václav Neumann, a velmi brzy se díky technické virtuozitě a krásnému tónu zařadil také mezi vyhledávané sólisty. V současné době působí jako sólotrumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Vojtěch Spurný, dirigent celého tohoto projektu je přední český dirigent, klavírista, cembalista a pedagog, který studoval nejprve hru na klavír a flétnu na Pražské konzervatoři, později operní režii, dirigování a cembalo na Akademii múzických umění v Praze. Interpretaci staré hudby a hru na cembalo dále studoval na Hoogeschool de Kunsten v holandském Utrechtu., Jako dirigent během své koncertní činnosti spolupracoval s mnoha českými i zahraničními orchestry. Za všechny můžeme jmenovat např. Českou komorní filharmonii, Ensemble 18+, Filharmonii Hradec Králové, Jihočeskou komorní filharmonii, Komorní orchestr pražských symfoniků nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Komorní filharmonii Pardubice, Severočeskou filharmonii Teplice a mnohé další. Během své praxe spolupracoval i s významnými špičkovými interprety jako je S. Brill, P. Bernold, V. Hudeček, M. Hundeling, S. Kam, Š. Margita, M. Maisky, D. Pecková ad.

Přijďte si užít další výjimečný koncert v rámci Pardubického hudebního jara. Více informací
o programu naleznete na webových stránkách festivalu www.pardubickehudebnijaro.cz.

Tiskové Zprávy