774 509 555 info@press-media.cz

Nezvládáte splácet půjčku? Naštěstí existuje několik řešení

Dostali jste se do nepříjemné situaci a byli si nuceni půjčit? Nezoufejte! Dnes jde o častý scénář velkého množství jednotlivců i domácností. Podle aktuálních průzkumů, realizovaných v prvních měsících roku 2018, si muselo alespoň jednou za život půjčit zhruba 50 % obyvatel České republiky. Co když se vám ale začnou hromadit upomínky ve schránce a dluhy přerůstají přes hlavu? Naštěstí existuje několik možností, jak tuhle nepříjemnou situaci řešit.

Neprodleně kontaktujte věřitele

Už dopředu víte, že další splátku půjčky nebudete schopni uhradit? Nestrkejte hlavu do písku a svou situaci okamžitě řešte. Kontaktujte věřitele a řekněte mu o tom, jak na tom nyní jste. Domluvit se můžete na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V prvním zmíněném případě ale počítejte s tím, že takový odklad nebude zadarmo. U většiny společností budete muset uhradit menší poplatek v řádech několika desítek či stovek korun. Pokud byste ovšem o odklad žádali častěji, může se vám půjčka nepříjemně prodražit.

Využijte refinancování anebo konsolidace

Jedním ze způsobů, jak se zbavit nevýhodných půjček je i jejich refinancování anebo konsolidace. Tyto procesy jsou vhodné zejména pro osoby, které mají několik půjček a nezvládají je splácet. Bankovní i nebankovní půjčky si můžete nechat sloučit do jednoho obřího balíku a některé společnosti dokonce nabízí možnost snížení měsíčních splátek anebo nové rozložení splatnosti. Další výhodou je také to, že měsíčně platíte pouze jednu splátku půjčky a nemusíte tak myslet na několik věřitelů.

Osobní bankrot v krajním případě

Pokud je vaše situace opravdu bezvýchodná, měli byste začít uvažovat o vyhlášení osobního bankrotu (tzv. oddlužení). To vám ovšem musí povolit soud na základě několika podmínek. Jednou z nich je například to, že musíte dlužit více, než jednomu věřiteli a také budete schopni uhradit alespoň 30 % závazků během nadcházejících pěti let. Aby vám bylo oddlužení povoleno, musíte podat žádost k místně příslušnému soudu.

Když půjčka, tak jedině bezpečně a zodpovědně

Základem je objektivně zhodnotit, zda na půjčku máte. Pokud její splátky a úroky negativně ovlivní vaši životní úroveň, pak nebude půjčka ideální volbou. Nikdy si také nepůjčujte ve chvíli, kdy žijete tzv. od výplaty k výplatě. V takovém případě by se vaše problémy půjčkou na chvíli odsunuly na druhou kolej, časem by ale opět vystoupily v plné síle a mnohem razantněji. Důležité také je mezi sebou jednotlivé půjčky porovnat. Ke srovnání půjček vám dnes již poslouží moderní online kalkulačky a srovnávače, které umožňují navolit specifika půjčky, její splatnost anebo další parametry, na základě kterých mezi sebou jednotlivé produkty porovnají.

Úrok je důležitý, RPSN důležitější

Při výběru nesázejte pouze na výši úroků, ale také na RPSN, které má mnohem lepší vypovídací schopnost. Vybírejte pouze známé a ověřené společnosti a čtěte důkladně smlouvy i obchodní podmínky. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si smlouvu vyžádejte k domácímu prostudování. Pozornost věnujte také případným sankcím za prodlení anebo porušení obchodních či smluvních podmínek. V budoucnu se vám tyto znalosti budou možná hodit.

Tiskové Zprávy