774 509 555 info@press-media.cz

Mezinárodní finančně-ekonomické fórum zemí SNS a Evropy s názvem Pražské obchodní setkání se konalo v Praze

Ve dnech 22. – 24. června se v Praze v rámci Pražského obchodního setkání sešli představitelé zemí SNS a Evropy, aby diskutovali aktuální otázky ze sektoru bankovnictví a hospodářství. Fórum pořádaly Finanční a bankovní rada SNS, Rusko česká smíšená obchodní komora a agentura Essential Communication.

Patronát nad fórem převzal prezident ČR Miloš Zeman, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a velvyslanec RF v ČR Alexander Zmejevskij. Fórum podpořila Výkonná komise zemí SNS.

Ve svém pozdravení účastníků fóra český prezident Miloš Zeman uvedl: „Dlouhodobě zastávám tezi, že země Společenství nezávislých států jsou jedním z našich nejperspektivnějších partnerů, a to bez výjimky. Pro české exportéry představují potenciální odbytiště kvalitních českých výrobků, které místní dobře znají. Stejně tak pro investory a finančníky představují země SNS zajímavé investiční příležitosti a partnery k dlouhodobé spolupráci ve finanční oblasti.“

Fóra se zúčastnilo přes 150 účastníků: ředitelů bank, bankovních sdružení a asociací a vedoucích představitelů úřadů zemí SNS a Evropy. K nim patří zástupce předsedy Výkonné komise-Výkonného tajemníka SNS Sergej Ivanov, generální tajemník Bankovní asociace střední a východní Evropy Istvan Lengyel, předseda Koordinační rady nekomerčního partnerství Finanční a bankovní rada SNS Anatolij Kazakov, generální ředitel EGAP Jan Procházka, předseda představenstva banky Otkritie Jevgenij Dankevič, předsedkyně představenstva Mezinárodní banky ekonomické spolupráce Irina Golovčenko, předseda představenstva banky BelVEB Nikolaj Luzgin, starší výkonný ředitel pro Evropu banky Sberbank International Oleg Kapitonov, předsedkyně Energetického regulačního úřadu ČR Alena Vitásková, senior viceprezident Rusatom Overseas (součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) Leoš Tomíček, výkonný ředitel Expobank Vladimir Mechrjakov, poslanec ČR a bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, člen představenstva společnosti ČEZ Petr Závodský a podnikatelé z Bulharska, Rakouska, Německa a dalších zemí.

Dále se fóra účastnili velvyslanci a obchodní zástupci zemí SNS v ČR a také gubernátor Republiky Komi (součást Ruské federace) Sergej Gaplikov.

Mezi hlavní témata fóra patřila spolupráce bank a finančních institucí zemí SNS a střední Evropy, exportní financování a moderní výpočetní technologie v bankovnictví a finančnictví.

Během fóra bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi Republikou Komi a Mezinárodní bankou ekonomické spolupráce a memorandum o spolupráci mezi Finanční a bankovní radou SNS a Protonovým centrem v Praze.

Zvláštní pozornost byla věnována otázkám exportního financování při spolupráci v oblasti rozvoje jaderné energetiky v třetích zemích a také novým výzvám, které přináší digitalizace a robotizace v oblasti finančnictví a bankovnictví. Účastníci fóra zhodnotili perspektivy trhu s kryptoměnami a rozvoje systému blockchain a podrobně rozvedli téma hrozby zneužití dat, které přináší digitalizace hospodářství.

„Toto fórum se stalo velmi důležitým mezníkem, protože ukazuje, že i přes protiruské sankce, které omezují hospodářské vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií, byznys hledá cesty ke spolupráci a nachází je. Důkazem toho je například růst obratu zboží mezi Ruskem a Českem téměř o 40 %, kterého bylo dosaženo v prvním čtvrtletí roku 2017,“ řekl obchodní zástupce Ruské federace v České republice.

Podle slov předsedy Koordinační rady Finanční a bankovní rady SNS Anatolije Kazakova poskytuje úspěch prvního fóra Pražské obchodní setkání základ k tomu, aby se stalo stálým místem pro setkávání představitelů finančnictví, bankovnictví a byznysu ze zemí SNS a Evropy

 

 

 

 

Tiskové Zprávy