774 509 555 info@press-media.cz

Jak si poradit v cenách energií

Kdo by nechtěl na elektřině nebo plynu ušetřit až několik desítek procent? Podobné nabídky již delší dobu bombardují veřejnost. Nabízejí různé aukce a aukce zaměřené na zajištění výhodnějších nebo dokonce nejlepších možných podmínek v oblasti dodávek energií. Spousta zákazníků na podobné akce slyší a nechá se rychle zlákat vidinou lepších cen. Až čas ukáže, zda to bylo pro zákazníka výhodné nebo si má tížit svědomí výčitkami.

 

Nedávno se do řad těch, kteří slibují zajištění výhodných dodávek energií, zapojila i spotřebitelská organizace dTest. Jejím plánem je uspořádání aukce dodavatelů energií a tak nyní oslovuje veřejnost s rozsáhlou promo kampaní. Jsitě tak není bez zajímavosti, že se tak dTest vlastně dostal do pozice prodejce, což zrovna dvakrát nekoresponduje s jeho dosavadním posláním nezávislé spotřebitelské organizace. Může se pak spotřebitel spolehnout na nestrannost? Na našem trhu působí celá řada aukčních společností, které mají rozsáhlé zkušenosti se zajišťováním aukcí energií. Dtestu by tedy více slušelo, kdyby se rozhodl tyto společnosti kontrolovat nebo analyzovat různé srovnávače cen energií na internetu a ostatní služby spojené s dodávkou energií, které případný zákazník využívá.

Spíš to vypadá tak, že dTest se rozhodl rezignovat na odhalování nešvarů v systému a radeji se stal jeho součástí. Jistě můžete namítnout, že nezištná organizace podobné aukce je chválihodná věc. Partner dTestu, pořadatel aukce, však za ni inkasuje standardní odměnu, tak jako ostatní aukční společnosti.

 

Zůstává i mnoho nezodpovězených otázek. Může dojít i k situacím, kdy účastník aukce nebude chtít podepsat smlouvu s v aukci vybraným dodavatelem a nebo vyjde najevo, že díky současnému závazku nemůže po určitou dobu uzavřít smlouvu s jiným dodavatelem. Jak se podobná situace vyřeší? Může pak po dodavateli zákazník požadovat dodržení podmínek z aukce? Jaké množství energie se tak v aukci prodá?

Dodavatel energie bývá také dlouhodobým partnerem a je tedy otázkou co bude s delším časovým odstupem od aukce. Bude existovat nějaký dohled nebo navazující program, který případně pomůže zákazníkovi, který nebude s novým dodavatelem spokojený? Měnit svého osvědčeného dodavatele je totiž jistým riskem. V aukci probíhá výběr pouze z hlediska jediného kritéria, kterým je cena. Ta ale nevypovídá nic o kvalitě, pověsti a budoucích službách daného dodavatele, i když by tyto faktory za normálních okolností jistě každý zohlednil.
Při změně dodavatele energií se tak vyplatí postupovat opatrně a vše důkladně zhodnotit. Navíc může mít stávající dodavatel v nabídce různé bonusy a produkty, o kterých zatím jako zákazníci nevíte. Vyplatí se tak v první řadě zjistit, co aktuálně nabízí dodavatel stávající a až pak se poohlížet po jiných. Můžete být mile překvapeni.  

Tiskové Zprávy
  • 1.4K
    Shares