Dřevostavby jsou v posledních letech hitem. Důvodem toho je nejen jejich nízká cena, ale především i jejich rychlost výstavby. Pokud již máte zakoupený pozemek, možná právě nad dřevostavbami uvažujete. Bohužel vám v hlavě koluje rovnou několik otázek, jež vám nedají v noci spát. Většinou se jedná o mýty, které mají dřevostavby jenom očernit. Zmiňme si ty nejčastější z nich.
Dřevostavby poškozují životní prostředí
Když se řeknou “dřevostavby na klíč” či ryze jen “dřevostavby”, většina lidí si myslí, že se tím významně škodí životnímu prostředí. Jenže dřevostavby za sebou nemají hromadu vykácených lesů. Stavby ze dřeva jsou zpravidla vyrobeny z plně obnovitelné tuzemské suroviny, na kterou se nespotřebuje tolik energie, jako na jeden kilogram cementu, betonu nebo oceli. Pokud bychom se měli vrátit ke zmiňovaným lesům, budeme konstatovat, že přírůstky dřeva v českých lesích jsou o čtvrtinu vyšší než jejich plánovaná těžba. Pokud si tedy postavíte dřevostavbu, rozhodně vás nemusí tížit špatné svědomí.
Dřevostavby nemohou vypadat moderně
Mezi další mýty, které kolují kolem dřevostaveb, je, že dřevostavby nemohou vypadat moderně. Jenže opak je pravdou. Není podmínkou, že dřevostavby musí vypadat jako hájenky, roubenky nebo sruby. Kdepak. Mohou vypadat tak moderně, že budou od klasických zděných domků zcela nerozpoznatelné. Stačí si na pomoc zavolat architekta, který dům navrhne tak, aby fakt, že se jedná o dřevostavbu, byl sotva postřehnutelný.
Dřevostavby mají špatné tepelně izolační vlastnosti
Mnozí lidé se domnívají, že dřevostavby mají špatné tepelně izolační vlastnosti. Jenže to je samozřejmě další mýtus. Dřevo se svými tepelně izolačními vlastnostmi spíše pyšní a po zatopení máte v domě prakticky ihned teplo. Kdežto zděný dům – ten musíte vytápět i dlouhé hodiny.