Při nákupu nemovitosti jsou stále více využívané hypotéky. Je to především z důvodu stále se zvyšujících cen bytů, domů i pozemků. A vzhledem k tomu, že podle odborníků tento trend nejen potrvá, ale ceny se budou zvyšovat i nadále, budou hypotéky stále více žádané. Požádat o úvěr mohou soukromé osoby i právní subjekty. Půjčka pro OSVČ se ale v mnohém od běžného úvěru odlišuje.
- Společným znakem při žádosti o úvěr u banky je především zjištění vaší bonity.
- Pod tímto pojmem se skrývá nejen vaše schopnost závazek do budoucna splácet, ale také zjištění vaší finanční minulosti.
- Jestliže je vaše jméno uvedeno v některém z registru dlužníků, bude vše velice problematické.
Záznam v registru je většinou velký problém
Registr dlužníků je rozsáhlá databáze, ve které jsou uvedeny firmy i osoby, u kterých došlo v minulosti k problému při placení závazků. Může se jednat o platby VZP, faktury za mobilní telefon nebo kabelovou televizi. Zjišťuje se tedy, jestli je budoucí klient důvěryhodný a také jestli není zadlužený u jiných věřitelů.
- Pod pojmem registr dlužníků si většina lidí vybaví SOLUS.
- Není to ale jediný důležitý registr.
- Kromě Sdružení na ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS), fungují v ČR ještě další registry.
- BRKI (Bankovní registr klientských informací).
- NRKI (nebankovní registr klientských informací).
- CRU (Centrální registr úvěrů). CRU spravuje Česká národní banka.
Pojem půjčka bez registru a potvrzení příjmu je tedy tak trochu zavádějící. Je pravda, že získat úvěr můžete i se záznamem, ale je to vždy finančně náročnější. Zjistit informace o poskytovaných úvěrech vám pomůže kalkulačka splátek hypotéky, kde se dozvíte, jaké máte možnosti. Jednou z cest z finančních problémů může být i výkup nemovitosti s nájmem.
- V tomto případě od vás bude nemovitost vykoupena a vy budete platit pouze nájem.
- Až budete moci, odkoupíte si ji nazpět.
- Máte na ni totiž po celou dobu předkupní právo.