774 509 555 info@press-media.cz

Na český trh zamířily nové cigarety bez kouře

Možná také díky těmto cigaretám mohou kuřáci moci obejít onen proslulý a často diskutovaný zákaz kouření. Výrobci uvádí na trh bezdýmné nebo zahřívané tabákové výrobky. Protože s tímto politici v protikuřáckém zákoně jaksi nepočítali, výrobci přišli s novinkou. Tyto cigarety bude možné kouřit i v hospodách nebo restauracích a jde o zcela jiné elektronické kouření. Nové výrobky totiž na rozdíl od elektronických cigaret v sobě obsahují speciálně upravený tabák. Všem kuřákům by mohl tento typ cigaret přinést přirozenější druh kouření než chuť z výparů z e-cigarety.

E-cigareta versus IQOS

E-cigareta na rozdíl od bezdýmných tabákových výrobků má hlavní složku ve formě kapaliny, tzv. liquid, která může, ale také nemusí obsahovat nikotin. Takzvané iQOS, při kterém nedochází k procesu hoření, ale pouze k zahřívání, jsou velkou novinkou. Nevzniká tedy kouř, ale pouze pára, která již právě nepříznivě neovlivňuje vzduch v místnosti. Výrobek s názvem iQOS přichází na český trh již letos na podzim a přináší jiné elektronické kouření. Až první výrobky iQOS v letošním roce vstoupí na trh, nebude se na ně nejspíš ani vztahovat všechna vzniklá protikuřácká legislativa, ale ani spotřební daň. Chybět také bude ten odporný a odstrašující obrázek na krabičce, který se na nich objevil místo obsahu tabáku a škodlivin. Bude tam umístěno jen varování o škodlivosti tabáku a také o riziku vzniku závislosti. Podle ministerstva financí je tento dočasný výpadek týkající se spotřební daně ze zahřívaného tabáku zcela bezvýznamný. Připomíná také vyšší cenu tohoto výrobku a poukazuje také na konzervatismus českých kuřáků.

Elektronická cigareta nebo iQOS

Tabáková společnost Philip Morris začíná distribuovat v ČR výrobky iQOS, odlišných i od výrobků, jako je elektronická cigareta. Na rozdíl od cigarety klasické a e-cigarety se v nich tabák jen zahřívá. Označuje je jako produkty se sníženým rizikem. Podle této společnosti mají proti cigaretám také mnohem menší zdravotní škodlivost. Tabák v cigaretách hoří při teplotách o dost vyšších než 600 °C. Při vysokých teplotách tabák shoří na popel a následně se vytváří kouř. Ten obsahuje tisíce látek včetně vysokých koncentrací škodlivin všeobecně považovaných za nejpravděpodobnější příčinu následných onemocnění souvisejících s kouření.

iQOS jako velká novinka

iQOS tabák nehoří, a proto místo kouře vdechují uživatelé pouze aerosol. Škodlivin oproti klasickým výrobkům by měla být desetina. Ve směsi je i nadále nikotin způsobující závislost na cigaretách. Výrobek se skládá hned z několika částí. Tyčinka s lisovanou tabákovou vložkou se vkládá do držáku a ten elektronicky tabák zahřeje. Nabíječka držák nabíjí po každém použití. Držák nabije 20x a pak je nutné ji zase dobít. Bílou tyčinku vkládáte do obalu připomínajícího mobilní telefon a pak kontrolujete rozsvícení zeleného světélka. Poté zasunete náplň v podobě krátké tyčinky a po pár sekundách se rozsvítí kontrolka. Pak lze vdechovat tabákové výpary zcela bez kouře.

Tiskové Zprávy