774 509 555 info@press-media.cz

Nejstarší vinná réva Stara Trta

Je to již rok, 23. května 2015, kdy obec obdržela tři odnože nejstarší vinné révy na světě – Stara Trta. Spolu s odnožemi obec získala listinu o řízku nejstarší ušlechtilé vinné révy na světě.  Důvodem toho bylo zjištění rodiny Skalických, která pátrala po svém dědečkovi.

Vinná réva

Vinná réva

Ten se v Cerekvici narodil roku 1872. Vystudoval  Vysokou školu enologickou školu a vinařství ve Vídni. Později se stal technickým ředitelem. Byl vyslán na Kraňsko (dříve Slovinsko) na ochranu proti révokazu. Pan Bohuslav Skalický organizoval přednášky a stal se z něj velice významný zakladatel školek vinné révy a ovocných stromků.

Název Stara Trta nese nejstarší keř vinné révy na světě. Je zapsána do Guinessovy knihy rekordů – věk keře byl v roce 2004 určen vědeckou metodou  na 440 let. Za jeden rok tento keř vyplodí zhruba padesát kilogramů bobulí – tím se stává ještě vzácnější. Víno není volně prodejné a obdarovávají se s ním mimořádné návštěvy druhého největšího města ve Slovinsku – Mariboru. Odnož získal i prezident Miloš Zeman od svého slovinského protějšku Boruta Pahora jako státní dar. Stara Trta tedy zdobí i zahradu Pražského hradu.

Tento významný den dorazil vnuk Bohuslava Skalického Marian. Ten se v úvodu ujal slova a v krátkosti místním představil svou rodinu a přiblížil osud svých předků. Cerekvickým občanům předal dřevěný klapající větrník, který sám zapíchl do zeminy u právě vysazených odnoží. Drobounké keříčky zasadil mariborský zahradník. Větrník má sloužit k odhánění škůdců a pomyslné ochraně vinné révy. Celodenní program odstartovalo vystoupení folklorní souboru Hořeňák z Lázní Bělohrad. Ten svým divákům vypráví příběhy z Podkrkonoší, tančí lidové tance a zpívá písně z regionu Hořicka a Novopacka. Později se představili žáci místní školy, po nich taneční soubor pánů mažoretů ARTrosa z Hořic a více než dvouhodinové vystoupení předvedl hudební soubor Safari z Hradce Králové. Dominantou cerekvické návse plní kaple Zvěstování Panny Marie. Její interiér rozezněly tóny houslistky hradecké filharmonie Natalia Zhovtobriukh. Navečer se na místním hřišti konalo fotbalové utkání. A večer byla pro hosty připravena taneční zábava.

revas

  1. května tohoto roku se v Cerekvici konalo první výročí sázení odnoží vinné révy a sedmisté výročí od narození Karla čtvrtého. Oproti loňsku se oslavy zkrátily do jednoho odpoledne a byly zahájeny ve čtrnáct hodin. Ihned po úvodním slovu starosty obce a uvítání pana Mariana Skalického vystoupila Hradecká cimbálová muzika. Po jedné hodince na podiu návštěvníci shlédli scénku žáků místní základní školy. Představení bylo hrané s doprovodem zpěvu a sklidilo obrovský úspěch. Kolem páté hodiny zahrál pop.rockový orchestr Regioband. Jedná se o žákovsko-studentský orchestr, který pojímá hudebně založené jedince z Královéhradeckého kraje. I letos byla cerekvická kaple využita. Rozezněl ji vokální soubor Cantus Feminae z Nechanic. Sobotní program ukončila májová taneční zábava v podání Trias Music Band. Během celého dne probíhala v zámku výstava, která vyprávěla o historii obce a ochutnávka vín Stanislava Rudolfského z Jaroměře.

Press Media

Tiskové Zprávy