774 509 555 info@press-media.cz

Klenot jménem Zadar

Zadar

Zadar je malebné město v chorvatské Dalmácii, nacházející se na pobřeží Jaderského moře přibližně 200 kilometrů od hlavního města Chorvatska, Záhřebu. Žije zde přes 75 tisíc obyvatel, což ho činí pátým největším chorvatským městem. Nejstarší část města leží na poloostrůvku a je to díky svým kulturním, ale i historickým památkám velice vyhledávané a je to jedno z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii.

Úplně původní obyvatelé zde byli již ve 4. století před Kristem takzvaní Liburnové z ilyrského kmene, později je však vytlačili Řekové a v 1. století se zde zabydleli Římané, od 9. století pak patřila k chorvatskému státu. V roce 1202 byl Zadar vypálen a vypleněn. Později přetrvával pod správou Byzance.

Zadar

Zadar

Město má také svého patrona – svatý Chrysogon, česky by se dalo říct Krševan, který měl být křesťanským mučedníkem. Podle legendy byl vězněn, později popraven a jeho tělo vhodili do moře, odkud ho pak vytáhli a jeho hlavu zázračně spojili se zbytkem těla, v Zadaru se pak stalo několik zázraků, říká se, že v roce 1632 měl ochránit město od moru. Proto mu byl v roce 1701 obyvateli vybudován veliký oltář.

Chorvatské Dalmácii a město Zadar

zadar

Mezi dalšími významnými stavbami nelze nezmínit také kostel svatého Donáta. Je zároveň nejcennější předrománskou památkou v Chorvatsku. Pyšní se dobrou akustikou, díky které se zde od roku 1960 pravidelně pořádá Mezinárodní festival středověké a renesanční hudby. Za zmínku stojí také náměstí pěti studní, které bylo vybudováno za účelem sběru vody v roce 1574. Na tomto náměstí se také nachází Městská strážnice (z 16. Století), Městská Lodžie a také radnice, která byla vybudována v roce 1936.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Krásné-bydlení.cz

SEOlaboratoř.cz

eKompetence.cz

Tiskové Zprávy