774 509 555 info@press-media.cz

Jaké mohou být příčiny datových poruch a kde vám pomůžou?

Stát se to může poměrně snadno a následky mohou být katastrofální. Řeč je o poškození datového disku vašeho počítače a následná ztráta všech dat. Obnova dat je prioritou.

Druhy a příčiny datových poruch

Závady na disku rozlišujeme na softwarové (smazané nebo přepsané soubory, poškozený souborový systém, zformátovaný disk…), mechanické (deformace mechanických částí, mechanické poškození dat…) a elektronické (poškození vnější nebo vnitřní elektroniky disku).

tiskove-zpravy-eu_abax_cz_01

Příčin může být několik, obecně se dají rozdělit do pěti kategorií:

  1. softwarové příčiny – počítačové viry, kolaps aplikací (i těch zdánlivě bezvýznamných), nadměrně zaplněný disk…
  2. elektrické příčiny – výpadek, zkrat, porucha napájení, elektrické přepětí…
  3. mechanické příčiny – mechanické opotřebení konektorů externích datových médií (flash disky, paměťové karty)…
  4. vnější vlivy – prašnost, teplota, tekutiny, otřesy a neopatrné pohyby…
  5. lidský faktor – viry, nechtěné smazání disku nebo obnova přepsaných dat, plánované smazání disku bez předchozího zálohování…

tiskove-zpravy-eu_abax_cz_02

Jak poznat ohrožení a správně zareagovat?

Mezi varovné signály patří neschopnost se soubory správně pracovat, otevřít je, kopírovat ani mazat, soubory mohou obsahovat chyby a kazy, nesmyslná data. Z počítače nebo notebooku se začínají ozývat podivné zvuky, je nutné přístroj několikrát denně restartovat nebo v nejhorším případě je nemožné ho zapnout.

Naštěstí existuje 95% šance na záchranu nebo případnou obnovu vašich dat, která však klesá s každým amatérským pokusem. V případě zjištění jakéhokoliv ohrožení počítač vypněte, odpojte od napájení a kontaktujte některé spolehlivé servisní středisko.

Kvalitní servis notebooku poskytuje například divize Acer servis, jež je součástí servisního centra ABAX, který provádí po celé České republice i pozáruční servis. Pro notebook sami přijedou, ve většině případů provedou opravu již do jednoho týdne a přivezou vám ho zpět domů. Ceny jsou přitom přijatelné a pro zákazníky výhodné.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PressExpress

iZprávyDnes.cz

Novinky-Zprávy.cz   

Tiskové Zprávy