774 509 555 info@press-media.cz

Ako môžeme investovať do akcií?

Investovanie do akcií je jedným z mnohých spôsobov, ako môžeme investovať svoje peniaze kvôli ich zhodnoteniu. Ako investovať do akcií je náročnejšia otázka. Pretože na výber máme viacero možností a primárne sa do toho nemôžeme pustiť len tak sami na vlastnú päsť. Pozrime sa postupne prečo.

Čo sú to akcie.

Akcie sú druhom cenného papiera, s ktorým sú spojené práva akcionára (majiteľa daných akcií) podieľať sa na riadení, na zisku a aj na likvidačnom zostatku danej akciovej spoločnosti.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že akcie ako cenný papier zakladajú svojmu majiteľovi podiel na majetku danej akciovej firmy.

Presnejšie tieto úkony a tiež práva a povinnosti majiteľa akcie spresňuje obchodný zákonník, zákon o cenných papieroch a tiež stanovy danej akciovej spoločnosti.

Dividendy a akcie

Okrem iných práv má majiteľ akcie právo na podiel na zisku danej akciovej spoločnosti. Zjednodušene sa tento úkon nazýva dividenda. Dividenda je peňažný podiel z čistého zisku akciovej spoločnosti, ktorý sa vypláca majiteľom akcií podľa stanoveného percenta nominálnej hodnoty akcie.

Dividendy sú vyplácané na základe valného zhromaženia akciovej spoločnosti a nie sú právne nárokovateľné.

Rast a pokles ceny akcií

Skutočná cena akcie sa určuje podľa jej kurzu na burze cenných papierov. Na tento kurz pôsobia mnohé faktory. Napríklad ak rastie zisk firmy rastie aj kurz ich akcií. Ak naopak klesá zisk firmy, klesá aj kurz ich akcií.

Takisto na vplyv kurzu pôsobí aj obrat firmy, výska základného imania spoločnosti, produkcia daného odvetvia, rast či poklas zamestnanosti, rôzne politické faktory, prírodné katastrofy, renomé spoločnosti, výška úrokových sadzieb a podobne.

Tip: Skúsený finančný poradca, ktorý dokáže pomôcť nielen pri investovaní – Tomáš Maga.

Ako môžeme investovať do akcií

Ak chceme začať s obchodovaním s akciami, máme na výber viacero možností. Obchodovať s akciami môžeme buď prostredníctvom obchodníkov s cennými papierami s platnou licenciou a členstvom na burze, prostredníctvom bankových domov, či s pomocou vyškolených maklérov.

Pretože s akciami sa obchoduje na burze cenných papierov, kde nemajú väčšinou bežní ľudia priamy prístup.

Stačí teda podpísať zmluvu s nejakým obchodníkom s cennými papierami, následne si môžeme vložiť k nemu na účet peniaze a následne môžeme s pomocou makléra jednať o realizácii obchodov. Maklér nám môže poradiť čo môžeme robiť alebo čomu sa máme vyvarovať.

Môže nám ponúknuť pohľad a prehľad o tom, čo sa momentálne na akciových trhoch deje, aké sú kurzy či odporúčania pre dané trhy a podobne.

Kvalitné poradenstvo môže tvoriť hranicu medzi ziskom a stratou

Ak sa rozhodneme pre akúkoľvek formu investovania našich peňazí, hranicu medzi stratou a ziskom môže tvoriť aj kvalitné poradenstvo.

Nemusíme považovať finančných poradcov len ako otravných agentov, ktorí uzatvárajú životné poistenia a zabezpečujú nám poistenie, financie či práceneschopnosť tak, ako tomu je kvôli množstvu takzvaných finančných „predajcov“.

Kvalitný finančný poradca by nám mal byť schopný ušetriť a zarobiť peniaze aj v najrôznejších investičných možnostiach, podľa našich potrieb. Stačí si už takého odborníka len nájsť. Dôležité je vedieť rozoznať kvalitných poradcov od tých ostatných.

Tiskové Zprávy