Zaměstnanci z Filipín se stále častěji objevují i v Česku. V jakých oborech vynikají a co od těchto pracovníků lze očekávat?
Jací jsou Filipínci
Zaměstnávání Filipínců zažívá v Evropě boom. I v Česku se jedná o vhodné řešení nedostatku pracovních sil.
Filipínci jsou vzdělaní a hovoří anglicky, neboť angličtina je v zemi oficiálně druhým úředním jazykem. Pracovní morálka je obecně u těchto pracovníků na vysoké úrovni. Považovat je lze za stabilní a loajální. Nehrozí tak, že by po vydání pracovního povolení své stávající působiště záhy opustili.
Zaměstnavatelé je shodují, že jejich pracovníky z Filipín doprovází určitý specifický klid a vděčnost. Ta vyvěrá hlavně z přirozeného uvědomění si, že práce v Evropě může být pomyslnou vstupenkou k lepšímu životu a výraznějšímu ekonomickému zabezpečení i celé původní rodiny, která zůstává doma.
Konkrétně v ČR je schopen si Filipínec dle aktuálních propočtů schopen vydělat až 4x vyšší mzdu než doma.
Ochotu se začlenit do evropských pracovišť podporuje i přirozená kulturní blízkost. Filipíny jakožto země jsou ovlivněny vlivy španělskými i anglickými. Mnoho lidí zde vyznává křesťanství a slaví tak i tradiční křesťanské svátky, jako jsou Velikonoce a Vánoce.
Kde se v Česku uplatňují Filipínci
Zároveň se jedná zpravidla o flexibilně smýšlející jedince, kteří se umí přizpůsobit. Za prací je pro filipínské pracovníky běžné cestovat prakticky do celého světa.
Kromě řemeslných pracovníků, jako jsou zedníci, svářeči, kuchaři, ale i operátoři výroby, nacházejí tak pracovníci z Filipín i uplatnění i jako operátoři CNC strojů nebo jako pracovní síly využívané v oblasti pohostinství.
Velmi úspěšně se navíc etablují i ve vysoce kvalifikovaných oborech, jako je programování a IT sektor celkově.
Specifickou kapitolu představuje také zdravotnictví. Zejména ženy pak velmi často pracují na pozicích i v sociálních službách. Poměrně časté je také přijetí uchazeček z Filipín na post chůvy nebo hospodyně.
Které programy ekonomické migrace aktuálně probíhají ČR
V Česku aktuálně funguje výrazná podpora zaměstnávání těchto pracovníků. Už od roku 2012 tak vybrané resorty státní správy organizují projekty zaměřené na ekonomickou migraci. Od roku 2019 fungují konkrétně:
- Program klíčový a vědecký personál
- Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec
- Program kvalifikovaný zaměstnanec
Právě Program kvalifikovaný zaměstnanec dle ministerstva práce a sociálních věcí nahradil původní Režim Ukrajina a Režim ostatní státy: Mongolsko, Filipíny, Srbsko + Režim zemědělec.
Je tak zaměřen na získávání pracovníků právě z Filipín. Došlo u něj v roce 2023 také k navýšení kapacity. Aktuálně tak režim Filipíny nabízí celkem 191 míst při roční kvótě 2300 osob. Tento program je určen pro subjekty působící alespoň 2 roky v ČR, s vypořádanými závazky vůči státu.